Nowe przykazania?

Oto 10 przykazań współczesnej młodzieży:

1. Nie zabijaj innych;
2. Nie zabijaj siebie;
3. Czcij ojca swego i matkę swoją - jeśli na to zasłużyli;
4. Rodzice, rozmawiajcie z dziećmi;
5. Kłam - to pozwala łatwiej żyć;
6. Kradnij, jeśli musisz, gdy masz okazję;
7. Kochaj się, ale szanuj swoje ciało! Trzeba wiedzieć gdzie, kiedy i z kim;
8. Bez chodzenia do kościoła też możesz być dobrym człowiekiem i katolikiem;
9. Nie zazdrość szpanerom - nie warto;
10. Szanuj siebie i innych.

   Hmmm.. przyznam, że to dość dziwny nowy Dekalog. I moim zdanie nie do końca prawdziwy. Jak większość zresztą zgadzam się oczywiście z punktem 1 i 2. Ale pojawiają się wątpliwośći, jeżeli przejdziemy do 3 pkt. Co to znaczy "Czcija ojca swego i matkę swoją- JEŻELI NA TO ZASŁUŻYLI" a jak nie zasłużyli, to już nie obowiązuje mnie szacunek? To moim rodzice. Sama Biblia mówi nam, aby szanować i kochać rodziców, nawet jeżeli oni byliby złymi ludźmi. 
   Zgadzam się z pkt 4, faktycznie za mało mamy kontaktów z rodzicami. To nie tylko wina tego, że wciąż trzeba pracować, zdobywać pieniądze na utrzymanie rodziny. Nie mamy czasu, wciąż uciekamy w swój własny wygodny świat. Nie zauważając jak to wszystko przecieka nam przez palce. Unikamy trudnych i bolesnych tematów. 
   Pkt 5? Czy zawsze kłamstwo jest dobrym rozwiązaniem? Co wybieram: najlepsze kłamstwo, czy najgorszą prawdę? Oszukuję innych, myśląc, że to ułatwi mi życie. Nic bardziej mylnego.
  Popatrzmy na pkt 6 i 7. Kradnij, uprawiaj seks z kim chcesz, kiedy chcesz i gdzie chcesz. Jak to co jest napisane, ma się do pkt 10:  szanuj siebie i innych. Kradzież jest poszanowanie drugiego człowieka? Uprawianie z seks z przypadkową osobą jest szanowaniem siebie i tego drugiego człowieka? Myśle, że to było bardzo nie przemyślane. 
   Pkt 8, czy to aby napewno prawda? Wokół nas pojawiło się coraz więcej osób, które głośno krzyczą: "Religia tak - Kościół nie!" Jak można pogłębiać swoją wiarę, nie będąc blisko Boga, a Kościół jest miejscem spotkania z Bogiem. 
  "Nie zazdrość szpanerom, nie warto" Zawsze warto być sobą.

Brak komentarzy: